Beton dekoracyjny – możliwości i zastosowanie

Beton architektoniczny stał się w ostatnich latach bardzo modny. Oryginalne wnętrza i niebanalny wystrój idealnie współpracują z chłodnym wyglądem betonu dekoracyjnego.

Beton dekoracyjny – czy to zwykły materiał?

Beton architektoniczny to materiał przystosowany do wykorzystania w konkretnym celu, głównie dekoracyjnym. Można go wykorzystać do dekoracji ścian we wnętrzach. Doskonale nadaje się do wystroju industrialnego, z dodatkami rodem z przemysłowej aglomeracji.

Beton na ścianie

Jeszcze kilka lat temu beton na ścianie był wyznacznikiem ubóstwa. Dziś to oryginalne i innowacyjne rozwiązanie nabrało zupełnie innego charakteru. Beton przy wyraźnej strukturze posiada gładką powierzchnię i jest niezwykle trwały. Nie wymaga pokrywania dodatkowo tynkiem. W sklepach dostępne są również gotowe płyty, które w łatwy sposób można położyć na ścianie. Beton dekoracyjny można równie dobrze wykonać samemu, korzystając z sypkich produktów chemii budowlanej.

Co warto wiedzieć o dekoracji z betonu?

Mieszanka powinna być układana równomiernie, a grubość warstwy nie powinna przekraczać 50 cm i 30 cm, w zależności od użytych wibratorów. Ma to zapobiec pojawianiu się pęcherzy. Ważne są również warunki atmosferyczne, najlepiej jeśli temperatura przekracza 5 stopni. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia pielęgnacja masy. Nie można bowiem dopuścić, by wysychała zbyt szybko. Dlatego jeśli chcemy nadać powierzchni jakąś konkretną fakturę, warto poćwiczyć pożądany wzór. Warstwa betonu dekoracyjnego jest dość cienka i szybko wysycha, stąd możemy nie zdążyć nadać powierzchni odpowiedniej faktury.

Beton to wdzięczny materiał do obróbki, jednak potrzebna jest minimalna wiedza na temat jego obróbki. Wykorzystanie materiału jest niezwykle szerokie, a efekt wizualny może miło zaskoczyć. Warto wprowadzić innowacyjne rozwiązania na aranżację wnętrz.