Czemu okna obrotowe są tak wygodne w użytkowaniu?

obrotowe okna dachowe w pokoju dziecka

Okna, w których zawias umieszczony jest dokładnie w połowie długości skrzydła, nazywa się oknami obrotowymi. Nazwa wynika stąd, że można je obracać o 180 stopni.

Dachowe okna obrotowe

Tego rodzaju okna mogą być zarówno drewniane, jak i plastikowe. Są one dość prostą konstrukcją, dzięki temu mają bardzo przystępne ceny. Oś obrotu skrzydeł znajduje się zawsze w połowie długości ościeżnicy, a dużą zaletą jest możliwość blokady w wybranej pozycji obrotu. Warto dodać, że obrót skrzydła sprawia, że bardzo łatwo myje się zewnętrzną część okna – stojąc wewnątrz pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że okno obrotowe najlepiej jest zamontować tak, by oś jego obrotu znalazła się mniej więcej na poziomie oczu stojącej osoby. Dzięki temu można będzie komfortowo wyglądać na zewnątrz, a zarazem wyeliminuje się możliwość uderzenia skrzydłem okna w człowieka, który je otwiera. Okna obrotowe mają klamkę umieszczoną na dole (najczęściej) albo na górze skrzydła. Dzięki wygodnemu dostępowi do całej przeszklonej powierzchni i stolarki okna, jego użytkowanie oraz pielęgnacja są bardzo intuicyjne, proste i nie wymagają żadnego dodatkowego sprzętu.

Specyfikacja okien obrotowych

Bezpieczną i bardzo wygodną opcją jest ta, w której klamka okna wyposażona jest w kluczyk. Pozwala to bowiem mieść pewność, że okno jest chronione przed otworzeniem skrzydła z zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Uwagę trzeba zwrócić także na to, by okno posiadało jak najlepszy system uszczelnień. Musi on zapewnić wysoką szczelność: ograniczając zarówno straty ciepła, jak i eliminację niebezpieczeństwa przeciekania wody deszczowej. Jak już było wspomniane wcześniej, okna obrotowe mogą być zrobione z drewna lub PCV. Te pierwsze są zawsze dokładnie zaimpregnowane, by nie powstawały na nich grzyby ani pleśń. Natomiast okna z PVC wyposaża się w profile odporne na wilgoć (o wysokich parametrach termoizolacyjnych).