Czym odznacza się świetlówka LED?

Świetlówki LED już od dłuższego czasu cieszą się sporym zainteresowaniem na rynku. To nowoczesne technologie, które sprawdzą się w wielu miejscach. Czym cechuje się ten produkt? Jak wybrać idealne oświetlenie? O czym pamiętać?

Pojęcie świetlówki LED

Świetlówka LED jest usprawnieniem dla staromodnej jarzeniowej świetlówki. W tym przypadku mamy do czynienia z praktycznymi diodami LED-owymi. Produkt odznacza się podwyższoną żywotnością w porównaniu do innych rozwiązań oraz bardzo wysoką energooszczędnością. Okazuje się, że atutem jest niski pobór mocy, co pozwala zużywać mniej prądu. Dzięki temu użytkownik może zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Zastosowanie nowoczesnej elektroniki wpłynęło na powstanie trwałych żarówek, które są odporne na uszkodzenia i bazują na wytrzymałości. W zaawansowanej technologii nie ma miejsca na usterki czy szybkie wyczerpanie żarówki. Ponadto, skorzystać można z ogromnego wyboru odnośnie barwy świetlówek.

Jak wybrać świetlówkę LED?

Podczas zakupu takiego oświetlenia, zwróćmy uwagę na wymiary i trzonki, jakie mają oprawy świetlówkowe. Na rynku znajdziemy bowiem sporo trzonków, które odpowiadają konkretnym średnicom świetlówek. Najbardziej popularne są:

  • E27 – to najczęściej dobierany rodzaj trzonka, który wykorzystuje się w domu i w przemyśle,
  • E14 – nieco mniejsza wersja gwintu E27, zazwyczaj stosowana w domu,
  • 2G13 – jest to gwint wykorzystywane w energooszczędnych świetlówkach,
  • G13 – okrągły trzonek, który stosuje się w świetlówkach o średnicy 26 mm,
  • G5 – to specyficzny rodzaj trzonka okrągłego z dwoma pinami, zazwyczaj stosowany w świetlówkach o średnicy 16 mm.

Niewielkie lampy jarzeniowe mogą nam się przydać jako oświetlenie w małym garażu, magazynie lub warsztacie. Co ciekawe, są też stosowane w specjalistycznym oświetleniu maszyn, przykładowo aby podświetlić istotne informacje. Podczas doboru lamp tego typu niezwykle ważne jest sprawdzenie długości i specyfikacji świetlówek. Innowacyjne oświetlenie cieszy się popularnością na rynku.