Dlaczego tynkowanie wymaga gruntowania?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów chemii budowlanej: od zapraw tynkarskich, murarskich przez piany montażowe, kleje do ociepleń, masy tynkarskie, kończąc na farbach, gruntach czy preparatach głęboko penetrujących. Każdy z tych produktów dedykowany jest na inny etap budowy czy remontu i pełni odrębne, ważne dla budynku funkcje.

Jednym z takich produktów jest podkład tynkarski. Produkt o konsystencji mleczka, złożony głównie z wypełniaczy mineralnych, piasku kwarcowego, dyspersji i środków modyfikujących. Stanowi bardzo istotny składnik każdego systemu ocieplenia i pełni wiele ważnych funkcji. Dostępny jest niemal w każdym markecie budowlanym czy hurtowni, najczęściej kupowany jako produkt barwiony pod kolor tynku.

Aplikacja podkładu tynkarskiego jest niezwykle prosta. Nie trzeba tutaj wyprowadzać żadnej struktury, nie jest też potrzebne doświadczenie wykonawcze. Do nakładania gruntu pod tynk należy zaopatrzyć się w pędzel ławkowiec lub wałek malarski.

Planując etap gruntowania przed tynkowaniem należy pamiętać, że:
• Produkt schnie najczęściej od 6 do 8 godzin i po tym czasie ściany można już tynkować.
• W trakcie aplikacji należy zabezpieczyć gruntowaną powierzchnię przed bezpośrednim działaniem słońca (zalecane jest stosowanie siatek osłonowych) oraz przed opadami deszczu.
• Nie należy również aplikować podkładu przy obniżonej temperaturze.

Jaką rolę w systemie ociepleń pełni grunt?

Grunt pod tynk jest ważną warstwą pomiędzy zatopioną w kleju siatką zbrojącą, a tynkiem – https://budujmy.eu/pl/menu/grunty-pod-tynk-965.html. Gruntowanie przed tynkowaniem nie tylko wzmacnia podłoże i redukuje jego pylistość, ale również ogranicza efekt przebijania koloru podłoża przez strukturę tynku, co jest najbardziej widoczne przy zastosowaniu ciemnej wyprawy tynkarskiej. Należy również dodać, że grunt ułatwia nakładanie tynku, dzięki obecności piasku kwarcowego przygotowane podłoże jest nieco chropowate, co usprawnia zacieranie tynku.