Energia słoneczna- jak mądrze ją wykorzystywać?

energia słoneczna

Energia słoneczna, powstaje poprzez szereg reakcji fuzji jądrowych, które nieustannie zachodzą we wnętrzu Słońca. Do naszej planety dociera ona w postaci promieni słonecznych, które bardzo sprytnie można wykorzystać. Energia słoneczna może być przetworzona w różnych procesach- konwersji fotowoltaicznej, fotochemicznej, czy fototermicznej. Jak więc zwykły człowiek może korzystać z zalet energii słonecznej?

Jak wykorzystywana jest energia słoneczna?

energia słoneczna

Człowiek od zawsze wykorzystuje energię słoneczną. Na początku pomagała mu się ogrzać, czy wysuszyć mokre ubrania. Obecnie energia słoneczna z tej strony wykorzystywana jest w wielu współczesnych technologiach, które umożliwiają używanie jej w celach użytkowych. 

Energia słoneczna wykorzystywana jest na 3 sposoby:

 1. konwersja fotowoltaiczna
  Wykorzystywana jest w ogniwach fotowoltaicznych. Są to takie urządzenia, które zajmują się przetwarzanienergia słonecznaem energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne stosowane są m.in. w instalacjach fotowoltaicznych, lampach solarnych, kosmonautyce, czy telekomunikacji.
 2. konwersja fototermiczna

  a) pasywna
  Polega ona na bezpośredniej zamianie energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Wykorzystywana jest np. w dużych oszklonych powierzchniach montowanych od strony południowej, gdzie słońce ogrzewa wnętrza pomieszczeń.

  b) aktywna
  Polega na zamianie energii promieniowania słonecznego w inną formę energii za pomocą specjalistycznego sprzętu. Takie urządzenia nazywane są kolektorami słonecznymi. Wśród popularnych rodzajów kolektorów słonecznych są kolektory płaskie i próżniowe.
 3. Konwersja fotochemiczna
  Jest to przemienienie energii słonecznej na energię chemiczną. Tak naprawdę jest ona wykorzystywana głównie przez organizmy w procesie fotosyntezy.

Energia słoneczna- zalety jej wykorzystywania

Głównymi zaletami korzystania z energii słonecznej są:

 • nieograniczone zasoby promieniowania słonecznego
 • możliwość bezpośredniego zamienienia jej w inne formy energii
 • panele słoneczne są praktycznie bezobsługowe
 • instalacja fotowoltaiczna jest zgodna z życiem w stylu eko

Energia słoneczna jest niezbędna do życia. Oprócz podstawowych cech, niezbędnych do funkcjonowania człowieka, daje ona nam również wiele innych możliwości, które można śmiało wykorzystać do lepszego i tańszego życia.