Gładzie i tynki wapienne – jak wykończyć ściany w nowoczesnym domu?

Remontując stary czy budując nowy dom każdemu zależy na wykonaniu jak najpiękniejszych ścian, które będą trwałe i odporne na oddziaływanie zewnętrznych czynników. Chcemy także dobrze czuć się w swoim zakątku, dlatego duże znaczenie ma trwałość zastosowanych materiałów. Popularnym i chętnie stosowanym rozwiązaniem są tynki i gładzie wapienne. Poniżej krótko opiszemy skąd tak duża popularność tych produktów.

Tynki wapienne i ich wpływ na mikroklimat panujący w domu
Wapienne pokrycia ścian są doskonałą odpowiedzią na potrzebę regulacji mikroklimatu we wnętrzu pomieszczeń. Wraz z rosnącą potrzebą energooszczędności, stosuje się technologie i produkty, które sprawiają, że nasze domy są znacznie bardziej szczelne. Wpływa to na panującą wewnątrz atmosferę. Dlatego zdolność do pochłaniania nadmiaru wilgoci oraz jej następnego oddawania do suchego powietrza jest olbrzymią zaletą pokryć wapiennych.

Tynki wapienne – na jakie mury można je kłaść?

Właściwie każdy rodzaj cegieł można pokryć tynkiem wapiennym. Nanosi się je łatwo, ręcznie lub maszynowo. Są wytrzymałe i dobrze wiążą się z podłożem. Oczywiście, kluczowe jest przygotowanie podłoża, czyli jego wyczyszczenie i odkurzenie.

Szpachla wapienna

Co w takim razie da nam gładź wapienna? Jest bardzo gładka oraz ma czysty, biały kolor. Znacząco wpływa to na estetykę pomieszczenia oraz pozwala czuć się znacznie bardziej komfortowo. Wielkie znaczenie ma fakt, że w porównaniu z innymi, konkurencyjnymi rozwiązaniami, gładź wapienna jest dużo odporniejsza na powstawanie pleśni czy zarośnięcie grzybami.

Odporność na pleśń oraz nieskazitelną biel zawdzięczamy zawartości wapienia. Osoby, które mają już pewne doświadczenie w stosowaniu gładzi wapiennej chwalą ją także za łatwość nakładania i brak konieczności szlifowania, co sprawia, że jest to rozwiązanie bezpyłowe.