Gniazdo antenowe – sposoby łączenia i niezawodność obwodu
Zdecydowana większość obwodów antenowych charakteryzuje się dużą niezawodnością, a co za tym idzie – niezależnością. Mogą one spełniać swą funkcję zawsze, to jest również wtedy, gdy jeden z elementów tego „układu” przestanie działać. Niestety nie zawsze tak jest!
Dawniej, to było…
Powyższy opis dotyczy instalacji antenowych, które są zaprojektowane w konstrukcji gwiaździstej, czyli – mówiąc prościej – równoległej. Układ ten charakteryzuje się dużą niezawodnością poszczególnych obwodów, gdyż nawet awaria jednego z nich, nie prowadzi do uszkodzenia całej instalacji.
Niestety w instalacjach „z poprzedniej epoki”, bardzo często zdarzało się, że instalacja była projektowana (i wykonywana) w oparciu o system szeregowy. W tym przypadku przerwanie lub pęknięcie kabla antenowego w bliskim sąsiedztwie anteny sprawiało, że każde kolejne gniazdo antenowe przestawało działać. Tym samym konieczne było wprowadzenie do takiego obwodu antenowych gniazd przejściowych, do których podłączano określone odbiorniki.
Metoda gwiaździsta – charakter i zastosowanie
W „gwiaździstej” metodzie podłączania gniazd antenowych każdy przewód jest odrębnie prowadzony od anteny. Oznacza to, że za anteną umieszczany jest rozgałęźnik, który rozprowadza sygnał wprost do kolejnych gniazd. Oczywiście wiąże się to ze zwiększonym zużyciem zasobów, to jest kabli i gniazd.
Należy przy tym pamiętać, że w tym wariancie gniazdo antenowe jest wyłącznie gniazdem końcowym, które – niejako – zamyka cały obwód. Oczywiście nie można zapominać, że przebudowa instalacji antenowej do wersji równoległej jest dosyć skomplikowana. I właśnie dlatego z metody tej korzysta się jedynie wówczas, gdy ma się do czynienia z tak zwanym „nowym budownictwem”.
Podsumowanie
Od strony funkcjonalnej, antenowa instalacja równoległa ma olbrzymią przewagę nad swym szeregowym odpowiednikiem. Niestety jest ona też bardziej rozbudowana, a jej montaż trwa znacznie dłużej. Mimo to warto zainwestować w coś, co w dłuższej perspektywie spełni pokładane przed nim zadanie.