Jak dobrać oświetlenie do kuchni?

oswietlenie do kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym domownicy spędzają duże ilości czasu. Dlatego warto zadać o odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia. Lampy powinny być dostosowane do potrzeb osób korzystających z kuchni. Podpowiadamy, jak dobrać oświetlenie do kuchni.

Dobór lamp sufitowych

Lampi sufitowe stanowią podstawowe źródło światła w kuchni, dlatego ich wybór powinien być dobrze przemyślany. Warto zainwestować w modele odbijające światło od sufitu i zapewnia równomierną jasność w pomieszczeniu. Pozostałe cechy jakie powinny charakteryzować główne oświetlenie w kuchni to:

  • wytwarzanie światła rozproszonego,
  • dostarczanie ilości światła pozwalającej na bezpieczne wykonywanie codziennych czynności,
  • wielkość lampy dostosowana do metrażu wnętrza.

W zależności od indywidualnych preferencji można zastosować jedną lub więcej lamp głównych. Ważne aby pasowały do aranżacji wnętrza i nie rzucały cienia na ścianę, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie w tym pomieszczeniu.

Dodatkowe oświetlenie

Oświetlenie do kuchni to nie tylko lampy sufitowe. Warto zainwestować w dodatkowe źródła światła rozjaśniające określone części pomieszczenia. Jedną z opcji są modele do oświetlania blatów kuchennych. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w modernistycznych, minimalistycznych aranżacjach. Odpowiednia ilość światła na blacie umożliwia bezpieczne przygotowywanie posiłków, dlatego warto zainwestować w lampy LED oświetlające tą przestrzeń. Innym wyborem są punktowe lampy dekoracyjne umieszczone, na przykład na stole. Tego typu dekoracje potrafią odmienić charakter kuchni, a przy okazji zapewniają dodatkową ilość światła.