Jak dobrać szelki bezpieczeństwa do prac wysokościowych?

Szelki bezpieczeństwa to rodzaj sprzętu zaliczany do grupy środków ochrony osobistej. Przeznaczone są one do ochrony jednej osoby, mają ją zabezpieczać i uchronić przed upadkiem z dużej wysokości. Ich podstawowym zadaniem jest konkretne ustawienie sił oddziałujących na ciało człowieka w czasie upadku.
Konstrukcja szelek bezpieczeństwa
Budowa tego typu szelek opiera się na poszczególnych odcinkach taśm z poliamidu, które są ze sobą zszyte i połączone klamrami metalowymi. W zależności od przeznaczenia szelek, posiadają one odpowiednie i dodatkowe jeszcze wyposażenia.
Proste szelki wykorzystywane do łatwych prac mają jedynie klamrę zaczepową, inaczej nazywaną klamrą grzbietową. Ten element jest standardowy i służy do bezproblemowego połączenia go z każdym elementem łącząco – amortyzującym dostępnym na rynku.
Bezpieczne szelki do zadań specjalnych posiadają dodatkowo na piersiach klamrę zaczepowa, która współdziała z samozaciskowymi elementami asekuracji pionowej. Tego typu szelki dodatkowo, mogą być jeszcze wzmocnione o pas biodrowy, który ma stabilizować pozycję podczas prac na wysokościach. Wszystkie szelki posiadają regulowane pasy, można je więc dopasować w zależności albo do danych prac albo do indywidualnej postury danej osoby.

Odpowiedni dobór szelek bezpieczeństwa
Najważniejsze jest, by szelki bezpieczeństwa były zawsze odpowiednio dobrane. Muszą one pasować do sylwetki danego pracownika, czyli jego wagi i wzrostu. Dodatkowo zawsze trzeba tak dobrać szelki, by przy danych pracach pasowały one do ich charakteru. W hurtowniach z artykułami BHP, jest bardzo dużo modeli takich szelek bezpieczeństwa, jest więc z czego wybierać. Takim parametrem dobrania określonego rozmiaru są oznakowania szelek: S,M,XL,XXL. Oznakowania te odpowiadają wymiarom podanym w tabelach rozmiarowych takich szelek.
Dodatkowo zakup odpowiednich szelek powinien być zależny od rodzaju wykonywanych prac i od ich czasu. Im praca jest prostsza, krótsza i rzadsza, szelki też mogą być prostsze. Im praca jest cięższa, trudniejsza i trwa bardzo długo, szelki powinny być bardziej rozbudowane i sprzyjające większemu bezpieczeństwu i dające większy komfort.

Bardzo ważnym aspektem przy wyborze odpowiednich szelek jest też fakt, w jakim otoczeniu są wykonywane prace. Przy pracach ekstremalnych, w miejscach zagrożonych wybuchem, tam gdzie istnieje możliwość kontaktu z chemicznymi substancjami, należy zaopatrzyć się w szelki specjalnie do takich warunków przystosowane. Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, szelki bezpieczeństwa będą spełniać swoją rolę.