Jak wybrać odpowiednią lampę podłogową?

Jak wybrać odpowiednią lampę podłogową

Lampa podłogowa nadaje wnętrzu ciekawego charakteru i urozmaica wystrój pomieszczenia – salonu, sypialni, a nawet gabinetu. Nie tylko pełni funkcję praktyczną, oświetlając dane miejsce, lecz również dekoruje przestrzeń. Konkretne modele różnią się od siebie wieloma ważnymi aspektami, dlatego warto dobrze przemyśleć wspomniane kwestie, by dopasować obiekt według własnego gustu.

Czym różnią się między sobą lampy podłogowe?

Zadaniem lampy podłogowej jest oczywiście dostarczanie przez nią wyłącznie dodatkowego światła, tym samym nie powinna być traktowana jako główne źródło. Dobierając lampę podłogową z elampy.pl do wnętrza, warto najpierw zwrócić uwagę na jej kształt, formę oraz kolor, by dobrze pasowała do aktualnego wystroju. Innymi kwestiami wartymi uwagi są m.in.:

  • cena – powinna być adekwatna do jakości lampy.
  • marka – znani producenci zapewniają gwarancję wysokiej jakości produktu.
  • styl i kolorystyka – jeśli zależy komuś na dopasowanym wystroju, warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę.
  • liczba, rodzaj i moc żarówek – dobrze jest wybrać żarówki LED, by lampa była energooszczędna.
  • dodatkowe funkcje – może posiadać ściemniacz albo ruchome ramię, które będzie można regulować według uznania.

Zaletą lampy podłogowej poza różnorodnością kolorów i kształtów z pewnością jest jej mobilność, dzięki czemu można umieścić ją w dowolnym miejscu w domu.

nowoczesna lampa podłogowa

W jakim pomieszczeniu umieścić lampę podłogową?

Dobrym miejscem do umieszczenia lampy są okolice kanapy lub fotela w salonie, gdzie czyta się gazety oraz książki, a także biurko, przy którym się pracuje. Do sypialni najlepiej jest wybrać lampę ze specjalnym kloszem zapewniającym subtelne, delikatne światło oraz ruchomym ramieniem, by można było swobodnie oświetlić dane miejsce, np. wnętrze szafy.

W holu światło powinno być skierowane na dłuższą ścianę w celu poprawienia proporcji pomieszczenia, a w łazience lampę najlepiej ustawić przy lustrze, by optycznie powiększyć pokój i nieco go rozjaśnić. Wszystko jest jednak kwestią własnej estetyki i decyzja zależy wyłącznie od preferencji danej osoby.