Jak wybrać okna do domu z bali?

dom z bali

Dom z bali ze względu na swój specyficzny wygląd, wykonanie i cechy wymaga użycia okien koniecznie drewnianych. Plastikowe czy innego typu okna raczej będą wyglądały w tego typu domach po prostu źle, mogą popsuć cały efekt tego typu budynku. Ewentualnie można tu użyć okiem z PCV, które są pokryte okleiną, będącą imitacją drewna. Najlepszy gatunek drewna nadający się do okien w domach z bali to np. sosna lub mahoń.

Najczęściej w domach tych używa się okien rozwiernych lub rozwiano uchylnych, jedno lub dwuskrzydłowych. Często stosuje się również tzw. szprosy, które mają jednak wpływ na zmniejszenie termoizolacyjnych parametrów okien.

dom drewniany z bala wśród drzew

dom drewniany z bala w pieknej górskiej okolicy

Okna w domu z bala powinny posiadać wysoką izolacyjność, co jest możliwe również dzięki stosowaniu uszczelek zamontowanych w środkowej części skrzydła. Warto również zwracać uwagę na grubość ramy okna oraz liczbę zespolonych w nim szyb.

OKNA SKRZYNKOWE JAKO POPULARNY TYP OKIEN

Okna drewniane skrzynkowe doskonale nadają się do domów z bala. Po pierwsze ze względu na ich wygląd, który znakomicie komponuje się z tego typu budownictwem. Ponadto okna skrzynkowe posiadają bardzo dobre wskaźniki izolacyjności cieplnej i akustycznej. Ponadto świetnie spełniają wszelkie wymagania termoizolacyjności domów z bali i są świetnym rozwiązaniem na wykończenie wewnętrznej powierzchni otworu okiennego.

MONTAŻ OKIEN W DOMACH Z BALI

drewniane okno skrzynkowe

drewniane okno skrzynkowe

Sposób montowania okien w drewnianych w domach jest dość specyficzny, przede wszystkim dlatego że stosowanym materiałem jest drewno, które może kurczyć się lub pęcznieć. W domach z bali wymagane jest więc uszczelnianie stolarki okiennej przy pomocy pianki montażowej.

Okna można montować bezpośrednio do bali za pomocą metalowych łączników. Drugą metodą jest montaż okien przy użyciu pianki montażowej oraz tzw. węgarów – a więc niewielkich listewek mocowanych w bruzdach przy otworach okiennych. Obie metody są niezbyt skomplikowane, jednak wymagają dokładności i znajomości drewna i rzemiosła stolarskiego.