Jakie oświetlenie do łazienki?

oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie jest podstawą każdego domostwa, a łazienka jednym z jego najintymniejszych jego miejsc. Jest to też miejsce, w którym często się sobie przyglądamy, co sprawia, że odpowiednio padające światło i jego barwa będą kluczowe do zachowania realnego spojrzenia. Jaki rodzaj oświetlenia będzie najkorzystniejszy?

Ile źródeł światła?

oświetlenie łazienkowe

Na początku warto zastanowić się nad tym, gdzie światło jest najbardziej potrzebne, gdyż ma ono pełnić przede wszystkim funkcje praktyczne. Tak na to patrząc, oświetlenie najbardziej przyda się przy umywalce i pod prysznicem. Właśnie dlatego często instaluje się dodatkowe lampy właśnie w tych miejscach. 

Oświetlenie łazienkowe powinno jednak zawierać główne źródło, które niekoniecznie musi być jednomiejscowe, jednak powinno wystarczająco oświetlać całe pomieszczenie. Dopiero wtedy można użyć dodatkowych opcji dla doświetlenia miejsc najważniejszych. 

Jaka barwa światła?

Barwa jest równie ważna, co rozmieszczenie światła. Pewne kolory mogą uwrażliwiać oczy, a nawet powodować złą opinię o swoim ciele, gdy osoba zobaczy się w lustrze w bardzo ostrej barwie. 

Bądźmy szczerzy, najlepsze byłoby oświetlenie naturalne, ale jest ono prawnie niespotykane w łazienkach, co pozostawia wybór ciepłego, neutralnego i zimnego światła sztucznego. Które wybrać? 

Najlepszą opcją jest światło naturalne, gdyż w pozostałe dwie opcje są skrajnościami, które mogą źle odzwierciedlać rzeczywistość. Dla przykładu, oświetlenie łazienkowe w formie ciepłej może sprawiać, że makijaż będzie wydawał się zbyt ciężki. Z drugiej strony, zbyt zimne światło może być równie niekorzystne, pokazując każdą najdrobniejszą zmarszczkę i ukazując twarz jako bladą i zmęczoną.