Jakie rolety okienne kupić?

nowoczesne rolety montowane w domuRolety okienne są świetną alternatywą dla klasycznych zasłon. W ostatnim czasie zyskują na popularności i nic w tym dziwnego. Nadają pomieszczeniu nieco lekkości, a jednocześnie skutecznie chronią przed słońcem. Czym się jednak kierować podczas ich wyboru? Po jakie rolety okienne warto sięgnąć?

Rolety okienne i ich rodzaje

Rolety pełnią taką samą funkcję jak klasyczne firany i zasłony. W sprzedaży dostępne są ich różne rodzaje rolet okiennych. Rolety zwijane nakręcane są na specjalną rolkę przy pomocy silnika elektrycznego lub ręcznie. Mogą on być niezabudowane, kasetowe, zabudowane i wolnowiszące. Modele wolnowiszące utrzymują się jedynie na rolce zamontowanej w górze futryny. Kasetowe z kolei są osadzone na prowadnicach. Dzięki temu rozwiązaniu opuszczają się idealnie pionowo i przylegają do ramy okna. Jednak to rolety wolnowiszące są tańsze i mniej inwazyjne. W ich przypadku nie trzeba bowiem montować prowadnic w ramach okna.

Jakie rolety okienne wybrać?

Rolety ekranowe są funkcjonalne, bo można je zastosować w zasadzie w niemal każdym pomieszczeniu. Rolety rzymskie nie są nawijane na rolkę, ale przy pomocy prostego mechanizmu składają się falami po pociągnięciu sznurka. Niektóre modele są dodatkowo wzmacniane fiszbinami. Takie rolety sprawdzają się świetnie przede wszystkim w pomieszczeniach mieszkalnych. Rolety austriackie przypominają na pierwszy rzut oka klasyczne zasłony. Jednak przy pomocy sznurka można je podnieść efektownie do góry. Rolety plisowane mają formę harmonijki pokrywającej całe okno. Obsługuje się je uchwytem lub sznurkiem. Plisy ładnie prezentują się nie tylko w mieszkaniach, ale i biurach. Dopasować je można w zasadzie do wszystkich okien bez względu na rozmiar i kształt. Nowością na rynku są rolety typu dzień-noc. To rolety podwójne wykonane z pasów materiału między, którymi są przerwy. Za sprawą regulacji można osiągnąć efekt podobny jak w przypadku żaluzji. W ten sposób regulować można też dopływ światła do mieszkania czy domu, a więc jest to rozwiązanie bardzo wygodne.