Kask ochronny – jak wybrać właściwy?

kask bhp

Kaski BHP to środki ochrony osobistej zaprojektowane w celu ochrony górnej części głowy pracownika przed spadającymi lub latającymi przedmiotami, porażeniem prądem elektrycznym lub oparzeniami. W przemyśle budowlanym lub górniczym pracownicy są zobowiązani do noszenia kasków ochronnych.

Kaski BHP pochłaniają energię uderzenia

Kaski są regulowane i muszą być idealnie dopasowane do wielkości głowy pracownika, aby zapewnić maksymalną ochronę. Kaski wykonane są z różnych materiałów: plastiku, aluminium, itp.

Jak wybrać kask BHP?

Istnieją pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kasku ochronnego. Przede wszystkim należy określić rodzaj pracy, do której potrzebny jest kask bhp oraz problemy i zagrożenia, które mogą wystąpić podczas wykonywania danej czynności. Stopień ochrony kasku różni się w zależności od wykonywanej czynności. Na przykład, kask budowlany nie może być używany do pracy w lesie, ponieważ nie zapewnia maksymalnej ochrony.

kask bhp

Rodzaj ochrony, który należy wybrać, zależy od przypadkowego charakteru pracy (odporność na promieniowanie ultrafioletowe, obecność lub brak paska pod brodą, dodanie ochrony słuchu lub obecność systemu chłodzenia podczas pracy na słońcu itp.) Należy również wziąć pod uwagę obwód głowy pracownika i komfort użytkowania kasku.

Należy również wiedzieć, jak długo operator będzie nosił kask. Do krótkich okresów noszenia najlepszy jest kask budowlany, ponieważ łatwo się go zakłada i zdejmuje. Przy dłuższym noszeniu należy wziąć pod uwagę wagę kasku. Najlepszą opcją są kaski o wysokiej wytrzymałości.