Klej anaerobowy

Klej anaerobowy jest to preparat służący do łączenia elementów metalowych. Wiąże on jony metalu przy braku powietrza, co powoduje trwałe i trudne do rozerwania scalenie.

Zastosowanie kleju anaerobowego

Preparat ten doskonale sprawdza się przy zabezpieczaniu wszelkiego rodzaju metalowych mocowań, takich jak gwinty czy wkręty. Jest przydatny również przy uszczelnianiu płaskich powierzchni oraz mocowaniu elementów współosiowych. Klej anaerobowy https://chemiatechniczna.com/kleje-anaerobowe może łączyć nie tylko dwa metalowe elementy ze sobą, ale również części metalowe z powierzchniami różnego rodzaju, jak np. szkło czy tworzywo sztuczne.
Dzięki swoim właściwościom, preparat beztlenowy znajduje szerokie zastosowanie w architekturze, mechanice czy branży inżynierii chemicznej.

Sposób użycia kleju anaerobowego

Preparat ten jest silnie wiążący, należy więc unikać zanurzania elementów w kleju, bowiem już kilka kropel wystarczy do trwałego scalenia przedmiotów. Aby zapewnić maksymalną szczelność oraz przymocowanie, powinno się scalać części poprzez ruch rotacyjny, dzięki któremu preparat zostanie równomiernie rozprowadzony po całym obszarze styku dwóch powierzchni. Większość preparatów dostępnych na rynku jest wyposażona w specjalny aplikator, który ułatwia nałożenie kleju.

Podczas klejenia trzeba również zadbać o odpowiednie przygotowanie elementów, które zostaną połączone. Powinny być one suche i odtłuszczone, w przeciwnym wypadku działanie preparatu może zostać zaburzone, co doprowadzi do nietrwałego scalenia dwóch przedmiotów.