Lakierobejca do drewna. Co to jest? Kiedy warto ją zastosować?

W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę produktów przeznaczonych do malowania drewna. Wśród nich znajdują się różne warianty lakierobejcy, którą można kupić w praktycznie każdym sklepie z artykułami budowlanymi i wykończeniowymi. Czym dokładnie jest ten preparat? Kiedy warto go wykorzystać?

Co to jest?

Preparat określany jako lakierobejca to połączenie właściwości lakierów oraz bejc. Działa jak lakier do drewna, który ma dodatek pigmentu, dzięki czemu może zabarwić drewno na dowolny kolor. Nadaje on nawierzchniom dekoracyjny wygląd, dlatego często stosowany jest do prac renowacyjnych.

Do dyspozycji są różne warianty preparatów, w tym uniwersalne, które najlepiej nadają się do użycia we wnętrzach, a także przeznaczone na zewnątrz, które charakteryzują się dodatkowymi właściwościami ochronnymi.

Zalety:

  • chroni drewno przed czynnikami niszczącymi
  • wydłuża trwałość drewna
  • nadaje drewnu atrakcyjny kolor
  • może być używana na zewnątrz i wewnątrz

Kiedy zastosować?

Za pomocą preparatu można zabezpieczyć i udekorować różne elementy drewniane użytkowane we wnętrzach i na zewnątrz. Nadaje się zarówno do nowych przedmiotów, jak również do renowacji.

Można zastosować go między innymi do malowania mebli ogrodowych, ogrodzeń, elewacji na zewnątrz, natomiast we wnętrzach do mebli, elementów schodów drewnianych, dekoracji wykonanych z drewna.

Jak nakładać?

Preparat należy nakładać zgodnie z zaleceniami producenta. Dla osiągnięcia najlepszego efektu należy wcześniej wyrównać nawierzchnię – uzupełnić pęknięcia, ubytki z użyciem szpachli. Potem zaleca się ją delikatnie zeszlifować. Na tak przygotowanej nawierzchni można nałożyć preparat cienką warstwą pędzlem lub wałkiem.

Dla uzyskania dodatkowej ochrony można zastosować wcześniej impregnat do drewna – sprawdź na Budujmy.eu. Jest to zalecane w przypadku elementów drewnianych na zewnątrz.