Mieszkanie – kupno czy wynajem?

apartament

Wiele osób nie może zdecydować, czy mieszkanie woli wynajmować, czy też kupić je na własność. Oba te rozwiązania mają zalety i wady, które są dla niego charakterystyczne. W związku z tym pojawia się pytanie – lepiej kupić czy wynająć?

Wolność w centrum miasta

Luksusowe apartamenty w śródmieściu Wrocławia mogą być przez inwestorów kupowane lub po prostu wynajmowane na czas bliżej nieokreślony. Posiadanie własnego mieszkania łączy się z obowiązkami. Właściciel musi dbać o jego stan by nie straciło ono na wartości. Oznacza to, że musi zadbać o to by lokal był zamieszkiwany. Odwrotne podejście towarzyszy wynajmowi. Wynajmując dwupoziomowe mieszkanie w centrum Wrocławia można w dowolnej chwili zadecydować o opuszczeniu go. Wystarczy wypowiedzieć umowę i można ruszać na podbój świata bez żadnego obciążenia.

Wydatki związane z zakupem mieszkania

Zakup nowego mieszkania w centrum Wrocławia to spory wydatek. To inwestycja, która będzie się zwracać przez długie lata. Wynajem to po prostu miesięczne uiszczanie (stosunkowo) niewielkiej opłaty. Nie potrzeba w tym celu posiadać zdolności kredytowej, udowadniać zarobków, czy wykupywać ubezpieczenia na życie, od straty pracy, itd. Nie ma potrzeby korzystania z usług notariusza ani płacenia podatków od wynajmu. Wszystkie sprzęty, które znajdowały się w mieszkaniu w momencie jego wynajmu są własnością właściciela mieszkania. Jeśli, więc popsuje się np. pralka, to właściciel mieszkania powinien ponieść koszt jej naprawy. Równocześnie należy pamiętać, że mieszkania można kupować również w celu wynajmowania ich i zarabiania na tym. W ten sposób, pobierany czynsz można przekazać na spłatę raty kredytu, a mieszkanie spłaca się właściwie samo.