Obfite zbiory, czyli uprawa warzyw w tunelach ogrodniczych

Nie tylko profesjonalni ogrodnicy oraz rolnicy wykorzystują w swojej codziennej pracy specjalistyczne akcesoria i narzędzia, które ułatwią pracę i zapewnią lepsze zbiory. Także właściciele niedużych przydomowych ogródków mogą efektywnie wykorzystywać takie akcesoria jak na przykład tunele ogrodnicze. Dlaczego warto je stosować?

Zalety tunelu ogrodowego

Tego rodzaju akcesoria wyglądem przypominają mniejsze lub większe namioty. Zbudowane są ze specjalnego stelażu, który nakrywa się odpowiedniej jakości folią. Stelaż może być wykonany z bardzo różnych materiałów, które mają również znaczenie, jeśli chodzi o jego wytrzymałość. Może więc być to metal, PCV lub tworzywo sztuczne. Montaż tunelów ogrodniczych jest prosty i szybki. Folia na tunel również może odznaczać się różnymi parametrami. Niektóre są bardziej wytrzymałe i odporne na przykład na promieniowanie słoneczne. Mogą także różnić się kolorem, co jednak nie ma wpływu na uprawę roślin.

Tunel ogrodowy (https://tutumi.pl/tunele-ogrodowe-folie-na-tunel.html) może z powodzeniem być zastosowany do bardzo różnych warzyw i owoców, m.in. pomidorów, ogórków, papryki, sałaty, rzodkiewki, ziół i wielu innych. Panuje w nim specyficzny mikroklimat, który ma bardzo duży wpływ na wzrost i dojrzewanie uprawianych w nich warzyw i owoców.

Dlaczego warto je stosować?

Do ich najważniejszych zalet należy przede wszystkim:

  • ochrona roślin przed przymrozkami i niekorzystnym wahaniami temperatur,
    -ochrona przed silnym promieniowaniem słonecznym,
  • utrzymanie stałej temperatury,
  • wyższa wilgotność,
  • ochrona przed zwierzętami i uszkodzeniami mechanicznymi, np. w wyniku wiatru,
  • ochrona przed chorobami grzybowymi.

Sadzonki w tunelu można posadzić zdecydowanie wcześniej niż w przypadku roślin sadzonych do gruntu. Dobrze zabezpieczone od czynników zewnętrznych lepiej się rozwijają i wytwarzają zdecydowanie obfitsze zbiory.