Okna energooszczędne – czy to się opłaca?

Okna energooszczędne zyskują coraz więcej zwolenników. Istnieje wiele ich rodzajów różniących się zastosowanymi materiałami oraz ceną. Choć są droższe od zwykłych okien PCV dzięki nim można zaoszczędzić. Zmniejszają one bowiem koszty użytkowania budynku. Jednak czy to się naprawdę opłaca?

okna energooszczędne

Produkcja okien energooszczędnych firmy Witraż

Najtańsze energooszczędne okna z PCV to wydatek ok. 1000 zł. W przypadku ram drewnianych trzeba zapłacić ok. 1500 zł. Dla porównania zwykłe okna PCV kosztują kilkaset złotych. Podane kwoty to ceny za podstawowe wersje okien o wymiarach 1500×1500 mm. Można jednak kupić również okna z dodatkowym wyposażeniem, tj. elektronicznymi systemami wentylacyjnymi czy ukrytymi okuciami. Jeśli zależny nam na oknach energooszczędnych z aluminiowymi nakładkami będziemy musieli zapłacić jeszcze więcej.

Okna o podanych powyżej wymiarach pozwalają na oszczędności od kilkunastu do 50 zł rocznie, w zależności od typu ogrzewania. Najmniej zyskają osoby ogrzewające domy ekogroszkiem lub gazem. Najwięcej zaoszczędzić można w przypadku ogrzewania na prąd. Pamiętajmy, że te sumy to oszczędności przy zamontowaniu jednego okna energooszczędnego. Im więcej takich okien w domu tym więcej można zaoszczędzić – każde kolejne okno to dodatkowe kilka złotych. Choć ceny okien energooszczędnych są wysokie pamiętajmy, że ich zakup jest wydatkiem jednorazowym, a opłaty za ogrzewanie to koszty długofalowe. Na dodatek ceny prądu i ogrzewania wcale nie maleją. Jeśli więc stać nas na takie okna warto rozważyć ich zakup.