Okna PCV czy drewniane?

Te dwa materiały są najpopularniejsze, jeśli chodzi o produkcję okien. Każdy odznacza się specyficznymi dla siebie wadami oraz zaletami, co przekłada się bezpośrednio na wybory klientów. Jak wypadają w zestawieniu i na który warto się zdecydować?

Okna drewniane

Rzadziej spotykane okna drewniane są niejednokrotnie nieco lżejsze od okien PCV, a przy tym niezwykle ciche, szczelne i ciepłe. Świetnie nadają się do klasycznych wnętrz, uzupełniając je i nadając im ciepła. Łatwo naprawić wszelkie pojawiające się na nich rysy, można też pomalować ramy. Zwykle są też bardzo dobrze wykonane.

Ich minusem jest wysoka cena, oraz konieczność regularnego poddawania ich konserwacji. W przeciwnym razie mogą je uszkodzić niekorzystne warunki atmosferyczne lub owady. Niestety nie nadają się do pomieszczeń wilgotnych, ponieważ takie warunki skracają ich trwałość.

Okna PCV

Ich główną zaletą jest uniwersalność i łatwa dostępność, a także stosunkowo niska cena. Pozwalają kształtować się i dzięki temu dopasowywać do każdego otworu okiennego. Nie wymagają żadnej konserwacji – oknom PCV niestraszne są warunki panujące na zewnątrz. Odpowiednio zamontowane, dorównują szczelnością drewnianym. Okna PCV mogą mieć różne kolory, a białe nie żółkną z upływem czasu.

Wadę tego materiału stanowi jednak mniejsza trwałość, niż w przypadku okien z drewna. Gdy ulegną uszkodzeniu, nie można ich też naprawiać, trzeba wstawić nowe.

Źródła: