Panele fotowoltaiczne – wszystko, co należy wiedzieć

panele fotowoltaiczne

Technologia cały czas idzie do przodu i niekoniecznie jedynym źródłem ciepła w naszym domu musi być węgiel czy drewno. Panele fotowoltaiczne są doskonałym rozwiązaniem, które można, a nawet należy wykorzystywać w każdym polskim domu. Nie dość, że jest to rozwiązanie, które na dłuższą metę się zwraca, to przede wszystkim daje ono sporą niezależność. Z drugiej jednak strony są wady tego rozwiązania. Postanowiliśmy przygotować krótki tekst, który będzie o tym traktować.

Montaż paneli fotowoltaicznych to spory koszt

Pomimo całej palety zalet, o których sobie powiemy w dalszej części tekstu, panele fotowoltaiczne również mają swoje wady. Przede wszystkim jest to koszt, który trzeba ponieść, by zewnętrzna firma mogła nam je zainstalować. Nie są to małe pieniądze, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że wskutek coraz większej konkurencyjności na rynku warunki się zmieniły i ceny spadają w dół. Należy odnotować, że sporym ratunkiem dla naszego portfela jest możliwość dofinansowania paneli poprzez programy rządowe oraz ulgi termomodernizacyjne, które pozwalają na powrót sporej części pieniędzy.

Panele fotowoltaiczne korzystają ze słońca

panele fotowoltaiczne

Słońce jeszcze jest darmowe i nie musimy płacić za kolejne promienie. Czasami zdarzają się sytuacje, w których to są przerwy w dostawie prądu, tak więc słońce sprawia, że panele fotowoltaiczne zapewniają energię w domu, która w ostateczności jest za darmo. W takiej sytuacji czujemy niezależność od dostawców energii i nie musimy przejmować się kolejnymi wzrostami cen energii. Jako, że korzystanie z elektroniki jest wręcz obowiązkiem, to korzystanie z paneli fotowoltaicznych nie przeniesie się na większe rachunki.

Wyższa wartość nieruchomości

Jako, że panele są instalowane w domach, to sama wartość nieruchomości przy chęci sprzedaży może znacząco wzrosnąć. Nowy nabywca domu powinien wziąć pod uwagę to, że poprzedni właściciel zainstalował panele fotowoltaiczne. Okazuje się więc, że poza ich praktycznością, kolejną zaletą jest możliwość otrzymania większych pieniędzy z tytułu sprzedaży domu. Trzeba jednak tutaj zwrócić uwagę na to, że nie wiadomo jaki będzie los paneli za kilka lat, jednak na chwilę obecną znacznie podnosi to wycenę takiej nieruchomości.