Prąd budowlany – rodzaje taryf i koszty

prąd budowlany

Prąd budowlany jest tymczasowym źródeł energii, które podłączane jest na czas budowy danego budynku. Po wybraniu odpowiedniego dostawcy, jak i energetycznej oferty, warto będzie także ustalić, w których godzinach będziemy chcieli skorzystać z energii elektrycznej na budowie. Sprzedawcy mają w swojej ofercie kilka rozwiązań, które zostaną omówione poniżej. 

Rodzaje taryf 

Sprzedawcy prądu budowlanego, mają zwykle do zaoferowania trzy taryfy: 

  • taryfę jednostrefową C11 – posiada stałe stawki za kilowatogodzinę przez 24 godziny, co pozwala na korzystanie z maszyn bez względu na porę dnia oraz nocy, bez objawiania się o zwiększenie rachunku. Jest to najbardziej popularna opcja dla tych osób, które zaplanowały intensywne prace nie tylko w dzień, ale również i w nocy, 
  • taryfę dwustrefową C12a – obowiązują dwie różne stawki za kilowatogodzinę, zależne od pory dnia. Taka taryfa zalecana jest dla tych, którzy zaplanują prace z wyprzedzeniem, dzięki czemu będą w stanie określić zapotrzebowanie energetyczne na każdym z etapów budowy, 
  • taryfę dwustrefową C12b – obowiązują dwie różne stawki za kilowatogodzinę z ceną za prąd, która jest niższa w nocy. To opcja przeznaczona dla osób, które zaplanowały wykonanie większości prac nocą. 

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/budowlana

Koszty prądu budowlanego

prąd budowlany

W czasie, gdy gospodarstwa domowe korzystają z energii elektrycznej na podstawie zwykłej taryfy G, plac budowy musi być zaopatrzony w taryfę C. Najważniejsza różnica pomiędzy zwykłym a budowlanym prądem, widoczna jest w jego cenie, która w przypadku pierwszej opcji jest dużo niższa. Związane to jest bezpośrednio z tym, iż w taryfie dla domowych gospodarstw stały składnik sieciowej stawki i przejściowa opłata, pozostają niezmienne. Wartości te w przypadku prądu budowlanego mnoży się przez wartość umownej mocy, która została wcześniej ustalona z dostawcą podczas podpisywania odpowiedniej umowy. 

Oznacza to, iż w wypadku tymczasowego przyłącza, stawka stała za każdy kW przyłączeniowej mocy, będzie wysoka bez względu na ilość zużytej elektrycznej energii.