Projekt nowoczesnego domu, czyli jakiego?
Co to znaczy nowoczesny dom? Na pewno nie można tego wyrażenia jednoznacznie zdefiniować. Dla każdego może to oznaczać różne rozwiązania architektoniczne i technologiczne.
Projekt nowoczesnego domu w opozycji do stylu dworkowego
Dla większości osób tradycyjny budynek mieszkalny kojarzy się z dawnym wiejskim domem, o prostej bryle, z dwuspadowym dachem, wejściem pośrodku frontowej ściany. Zdecydowanie tradycyjny jest też styl dworkowy, który naśladuje ziemiańskie siedziby. Wyróżnikiem współczesnych dworków są m.in. kolumny przy wejściu głównym, wykusze, lukarny, wielospadowy dach. Dlatego projekt nowoczesnego domu – tak przynajmniej należałoby sądzić – odrzuca takie elementy. A jak jest w istocie?
Zewnętrzne cechy nowoczesnych domów
W projekcie nowoczesnego domu da się wyróżnić kilka cech, wspólnych dla tego stylu. Są to:
- prosta bryła na planie prostokąta,
- płaski lub dwuspadowy dach,
- duże przeszklenia,
- elewacja z różnych materiałów (np. tynk strukturalny łączony z drewnem lub kamieniem),
przestronne wnętrza, - otwarcie na ogród.
Za awangardowe uważane są domy złożone z dwóch (lub więcej) brył połączonych na poziomie parteru łącznikiem, albo ułożonych niesymetrycznie jedna nad drugą.
Istota nowoczesnych domów
Projekt nowoczesnego domu kładzie jednak nacisk na co innego. Istota nowoczesności polega na tym, by był to budynek proekologiczny, którego użytkowanie nie zanieczyszcza naturalnego środowiska. Jest to więc dom energooszczędny, wykorzystujący bezpieczne źródła energii, oszczędzający energię, przy tym przyjazny dla domowników i tani w eksploatacji. Te właściwości zapewnia dobra izolacja ścian, podłóg i stropów, montaż stolarki okiennej i drzwiowej o wysokim współczynniku szczelności, montaż wydajnego kotła grzewczego “zwyczajnie” wyglądający dom może być całkiem nowoczesny.