Projekty domów parterowych. Te plany sprawdzą się także na małą działkę!

Często można spotkać się z przekonaniem, że projekty parterowych domów wymagają sporych gruntów. Jednak dzisiaj do dyspozycji są również plany, które można zrealizować nawet na niewielkich działkach. To ciekawa propozycja skierowana głównie do osób, które myślą o wybudowaniu domu o mniejszym metrażu.

Większość kupujących projekty domów parterowych decyduje się na te o metrażu wynoszącym od 100 do 120 mkw. powierzchni użytkowej. Gdy jednak taki metraż to za dużo, budowa parterowego domu nie wymaga większej działki.

Domy parterowe już od 50 mkw. powierzchni użytkowej

W ofertach biur architektonicznych, w których można zakupić projekt domu parterowego, najmniejsze budynki posiadają około 50-55 mkw. powierzchni użytkowej. To wymiary przeciętnego mieszkania, jednak dla wielu inwestorów to całkowicie wystarczający metraż.

Takie domy wyposażone są najczęściej w pokój dzienny połączony z aneksem kuchennym i jadalnią, dwa pokoje, a także w łazienkę i korytarz. W przypadku domów ze skośnym dachem do dyspozycji domowników jest strych. Takie budynki nie posiadają garażu, lecz niektóre z nich mają zadaszone tarasy wkomponowane w bryłę.

Minimalne wymiary działki do projektu domu parterowego

Przy realizacji projektów domów parterowych o powierzchni użytkowej wynoszącej 50 mkw. powierzchnia zabudowy wynosi najczęściej około 89 mkw. Taki dom parterowy może być zatem zrealizowany także na niewielkiej działce, również dość wąskiej w przypadku wyboru odpowiedniego projektu – https://www.domywstylu.pl/domy-parterowe/.

Wymiary działki pod budowę:

  • minimalna długość działki – około 15 m
  • minimalna szerokość działki – około 20 m

Zatem do zrealizowania takiego parterowego domu jednorodzinnego nie trzeba sporego terenu. To dobra propozycja skierowana dla osób, które jednocześnie nie chcą posiadać piętrowego domu, a przy tym nie mają zbyt dużej działki.