Werniks dekoracyjny – jak się z nich obchodzić?

Farba z brokatem staje się ostatnimi czasy prawdziwym strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o aranżacje wnętrza. Dzięki niej staje się ono niezwykle atrakcyjne wizualnej, a także oryginalne i niespotykane. Jak się jednak można z łatwością domyślić, taki rodzaj farby wymaga nieco innego traktowania, niż standardowa, zwykła farba.

Czym jest taka farba?

Farba-dekoracyjna-Vampire-purple

Zanim jednak przejdzie się do analizy, jak powinno się z taką dekoracyjną farbą obchodzić, najpierw warto by się zastanowić nad tym, czym ta farba tak właściwe jest. A jest to tzw. werniks dekoracyjny, czyli dodatkowa przezroczysta powłoka, w której umieszczone są drobinki brokatu. Powoduje to, że farba ta nie może być stosowana na gołą ścianę, ponieważ nie pełni ona funkcji stricte farby, lecz jedynie dodatkowej na niej powłoki. Z tego powodu koniecznie trzeba pamiętać o tym, że można ją kłaść na ścianę dopiero wtedy, gdy coś już na niej się znajduje. Można taką farbę z powodzeniem kłaść na:

  • inne farby,
  • tapety,
  • bejce,
  • pasty dekoracyjne.

Dopiero wtedy, gdy farba dekoracyjna znajdzie się na innej wcześniej umieszczonej powierzchni, będzie w stanie spełniać swoje zadanie, czyli w efektowny sposób wpływać na wystrój i charakter danego pomieszczenia.

Jak powinno się kłaść taką farbę na ścianę?

Metoda malowania taką farbą jest bardzo zbliżona do tego, jak maluje się każdą inną, zwykłą farbą. Tak samo nakłada się ją pędzlem lub wałkiem i tak samo przebiega samo malowanie. To o czym jednak trzeba pamiętać, to, że najważniejszym składnikiem jest tu specjalny pigment, czyli brokat. Z tego powodu farby tej nie można rozcieńczać, ponieważ pigment stanie się zbyt rzadki, a także nie można jej mieszać przy pomocy wiertarki szybkoobrotowej. Grozi to uszkodzeniem pigmentu, a co za tym idzie, całkowite zniszczenie działania takiej farby.
Jak więc widać, jej używanie wiele się nie różni, od zwykłego rodzaju farby. Pamiętać tylko trzeba o kilku podstawowych zmianach.