Wizytówka domu, czyli o płytkach na elewacje

płytki

Właściwie dobrane elementy wykończeniowe nadają nieruchomości charakteru. Liczą się jednak nie tylko walory estetyczne. Przy wyborze okładziny ścian zewnętrznych istotne są także parametry techniczne. Dobrym rozwiązaniem są płytki elewacyjne, które coraz częściej wypierają popularne niegdyś tynki. Mogą stanowić tylko akcent dekoracyjny i podkreślać wejście do domu czy taras. Inną możliwością jest wykonanie całej elewacji z płytek.

Solidność i piękno płytek na elewacje

Płytki na zewnętrznej elewacji prezentują się niezwykle efektownie. Warto, aby pasowały do stolarki okiennej i drzwiowej oraz dachu. Można też wkomponować je w architekturę ogrodową. Wszystko to stworzy spójną estetycznie całość, obok której nikt nie przejdzie obojętnie.

To bardzo trwały materiał wykończeniowy. Wyróżnia się dużą wytrzymałością na trudne i zmienne warunki pogodowe. Płytki elewacyjne cechuje niska nasiąkliwość, odporność na zabrudzenia i zarysowania. Nie blakną pod wpływem gorących promieni słonecznych, nie odkształcają się i zachowują wspaniały wygląd na długi czas.

płytki na elewacje

Płytki na elewacje – prosty montaż i doskonały efekt

Płytki na elewacje dostępne na Home100 są łatwe do samodzielnego ułożenia, a rezultat jest znakomity. Na początku trzeba odpowiednio przygotować podłoże, które powinno zostać wyrównane, oczyszczone i odpylone. Następnie dobrze jest zagruntować ścianę celem jej wzmocnienia. Robi się to przy użyciu wałka lub pędzla. A prace najlepiej jest prowadzić przy bezdeszczowej pogodzie, w temperaturze od 5 do 25°C.

Przed samym przyklejeniem płytek, warto rozplanować ich układ na ścianie. Docina się je szlifierką kątową, a spód każdej przeciera szczotką drucianą. Pozwala to usunąć zanieczyszczenia oraz poprawia przyczepność. Do montażu płytek na elewacji przystępuje się od dołu ściany, wspomagając się poziomicą. Zaprawą klejową pokrywa się zarówno wewnętrzną stronę płytki, jak i powierzchnię, do której będzie mocowana. Pomocna jest przy tym paca zębata. Gotowa ściana powinna schnąć przez kilka dni, a potem zostać zaimpregnowana.