Wybór i montaż karniszy

Dobry wystrój wnętrza to podstawa naszego przyjemnego i dobrego w nim funkcjonowania. Jednocześnie trzeb tu koniecznie pamiętać, że poprzez wystrój wnętrz rozumie się nie tylko meble i rodzaj podłogi, ale także wszystkie, nawet najdrobniejsze elementy dekoracyjne, jak na przykład karnisze.

Różne rodzaje karniszy

drewniany karnisz w sypialni

karnisze znajdujące się w sypialni domu

Wybór odpowiedniego karnisza to prawdziwa sztuka. Zwłaszcza, że należy wziąć tu pod uwagę zarówno ich cechy estetyczne (kolor, materiał i wzór wykończenia) jak i funkcjonalne (ma to szczególne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o typie karnisza). Na szczęście dziś na rynku jest bardzo szeroki wybór najróżniejszych rodzajów tego rodzaju elementów dekoracji, dzięki któremu każdy powinien znaleźć to czego potrzebuje i co idealnie wpisze się do wnętrza, które posiada. Jednocześnie z powodu tego bogactwa, różnorodności przed wybraniem się do sklepu warto dokładnie zastanowić się czego szukamy i czego oczekujemy od docelowego karnisza.

Jak montować karnisze?

Gdy już wreszcie dokonamy odpowiedniego wyboru i karnisz zostanie zakupiony, do pełni szczęścia pozostanie przed nami jeszcze jedna kwestia, a mianowicie jego montaż. Na szczęście nie ma się specjalnie czego obawiać, ponieważ nie jest to bardzo skomplikowana sprawa, z którą każdy powinien sobie poradzić. Na początek należy się upewnić czy też drążek, który kupiliśmy posiada odpowiednią długość. Na rynku jest szeroki wybór karniszy, a wiele firm oferuje także usługi ich przycięcia w razie potrzeby, więc nie powinno to sprawić żadnych trudności. Następnym krokiem jest założenie zawieszek z żabkami, czyli po prostu popularnych „kółek” na drążek. Zgodnie z powszechnie przyjętą zasadą powinno przypaść dziesięć kółek na jeden metr drążka karnisza. Gdy kółka są już na miejscu należy nałożyć na drążek końcówkę. Kolejny i ostatni krok to nałożenie zmontowanej całości na wsporniki, które będą podtrzymywać cały karnisz. Warto pamiętać, że karnisze muszą być dłuższe o parędziesiąt centymetrów od tak zwanego światła okna.