Zasłony i firanki w należytym porządku

Okno jest wizytówką każdego domu. Co ciekawe pełni tę funkcję z obydwu stron – dla osób mijających dom z perspektywy ulicy stanowi jedyną możliwość wglądu do jego wnętrza. Z kolei dla osób goszczących w danym domu jest swego rodzaju wizytówką gustu domowników, świadczącą o ich upodobaniach i zmyśle estetycznym.

Nie tylko rama

brązowy karnisz drewnianyO wyglądzie okna świadczy w głównej mierze jednak nie samo okno, jako element wyposażenia domu, lecz sposób jego przyozdobienia. W polskiej tradycji w oknie zawsze znajdowały się firanki, stanowiące dzienną przesłonę, oraz zasłony, których celem było szczelne zasłonięcie widoku przez okno (i to w obydwu kierunkach – zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza domu).

Z tego też wynika rola zasłon i firanek jako podstawowego elementu zdobiącego okna. Co więcej styl w jakim zostały one wykonane rzutują na odbiór całego pomieszczenia. Nie powinno więc nikogo dziwić, że produkcja zasłon i firanek stanowi istotny przedmiot działalności branży tekstylnej. Przekłada się to z kolei na ogromny asortyment tego typu produktów, dostępny w sklepach.

Jeśli już, to karnisze drewniane

Z montażem firanek w oknie wiąże się jednocześnie konieczność zastosowania elementu, na którym będą zawieszone. W ostatnich latach dużą popularność zdobyły karnisze w formie plastikowej listwy z torem, które wraz ze specjalnymi wieszakami do firanek stanowią komplementarny system.

Jeśli jednak firanki i zasłony mają przede wszystkim pełnić funkcję dekoracyjną, a nie tylko użytkową to wybór powinien paść na karnisze drewniane Mardomu. Naturalny materiał, z jakiego są wykonywane, dodaje stylowi każdemu wnętrzu, a przy tym ma ekologiczne, tak poszukiwane w ostatnich czasach, właściwości.

Stoiska z karniszami drewnianymi można odnaleźć w każdym markecie budowlanym i sklepach z akcesoriami wo wykończenia wnętrz, toteż dobór odpowiedniego modelu nie powinien sprawić najmniejszego problemu.